امروز چهار شنبه 28 شهریور 1397
English
ثبت ۱۲۴ ژن از گونه‌های خلیج‌فارس و دریای عمان در بانک جهانی ژن
۱۲۴ ژن از گونه‌های سرپایان خلیج‌فارس و دریای عمان از سوی عضو هیات علمی گروه منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس برای نخستین‌بار در بانک جهانی ژن ثبت شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی- فرهنگی دانشجویان ایران(istta) به نقل از ایسنا، دکتر شادی خاتمی، عضو هیات علمی گروه منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس با بیان اینکه انجام این پروژه دو سال زمان برد، گفت: انجام همه مراحل این پروژه در آزمایشگاه ژنتیک واحد بندرعباس انجام شده و نمونه‌برداری‌ها از آب‌های بندر بوشهر، بندر لنگه، جاسک، جزیره هرمز و چابهار در خلیج فارس و دریای عمان بوده است و نمونه‌ها به آزمایشگاه ژنتیک منتقل و استخراج DNA و سایر مطالعات در این آزمایشگاه انجام شد.

عضو هیات علمی واحد بندرعباس هدف از این کار پژوهشی را مطالعه بر روی گونه‌های سرپایان اعلام کرد و افزود: شناسایی این گونه‌ها در حوزه بیولوژی دریا بسیار حائز اهمیت است و می‌توان با شناسایی دقیق گونه‌ها، ذخایر آنها را ارزیابی و مدیریت کرد.

وی افزود: سرپایان شامل ماهی مرکب، اسکویید و هشت‌پایان است که از لحاظ اکولوژی و اقتصادی در جهان حائز اهمیت هستند و در ایران جنبه صادرات داشته و ارزآور است.

خاتمی گفت: پس از نفت، مهم‌ترین ثروت در خلیج فارس و دریای عمان ذخایر آبزیان و صیادی است که باید با مطالعه و دقت در آن علاوه بر موضوع ارزآوری و تجاری‌سازی به حفظ و تکثیر آنان نیز توجه ویژه‌ای شود و از این پتانسیل خدادادی در مسیر درست استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه دو گونه غالب در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان، ماهی مرکب ببری و اسکوئید هندی است، افزود: با آگاهی به این موارد می‌توان در مبحث حفظ این ذخایر ارزشمند همت لازم را به کار گرفت و علاوه بر اشتغال‌زایی در حوزه صنعت دریایی، راه را برای ارزآوری نیز هموار کرد.

استادیار واحد بندرعباس دانشگاه آزاد اسلامی توجه به موارد پژوهشی را با اهمیت دانست و افزود: تشویق دانشجویان رشته‌های شیلات، بیولوژی دریا و محیط زیست در این دانشگاه برای مطالعه بر روی گونه‌های دریایی مختلف می‌تواند کمک شایانی به حوزه پژوهشی کند و راه را برای مطالعات و پژوهش‌های بهتر، تجاری‌سازی، تکثیر و پرورش و صادرات هموارتر کند.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، وی خاطرنشان کرد: این پژوهش حاصل کار گروهی بوده و دکتر تورج ولی‌نسب، مهندس پرویز توکلی کلور و دکتر احمد فرهادی به عنوان همکاران این تحقیق، کمک‌های شایانی داشتند.